2011.01.28 Vízkárelhárítási táékoztató - 2011.01.28. 10:32
Vízügyi honlap

 

 Hidrometeorológiai helyzet

 Ma többnyire napos idő várható, csapadék nem lesz. Helyenként megélénkül az északkeleti szél.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire -5 és -10 fok között, de a derült, havas területeken -15 fok körül alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet pénteken -1, +3 fok között valószínű.
Szerdáig csapadék nem várható, végig fagypont alatti átlaghőmérsékletek lesznek.
 
Vízjárás:
 
A folyók végig apadnak. II. fok feletti vízszint csak a Hortobágy-Berettyón, Borznál van. I. fok felett van a Tisza Kisköre és Mindszent között (Szolnoknál az apadás kissé felgyorsult), a Lónyay fcs. Kótajnál, a Berettyó (ma várhatóan fokozat alá csökken) és a Hármas-Körös alsó szakasza.
 
A vízgyűjtőkön folytatódott a hómennyiség gyarapodása: tegnap a Dunán 6,153 km3, a Tiszán 2,68 km3 a hóban tárolt vízmennyiség, mindkettő a sokévi átlag alatti, míg a Dráván az (1,92 km3) átlag körüli. A várható hidegebb időjárás és csapadék hatására a hófelhalmozódás további növekedése várható.
 
Árvízvédelmi helyzet
 
Jelenleg folyóink fővédvonalain 645 km hosszon van árvízvédelmi készültség, ebből:
 
?         II. fokú árvízvédelmi készültség van 86 km hosszon, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán.
?         I. fokú árvízvédelmi készültség van 559 km hosszon, a Tiszán (Szolnok és Algyő között), a Lónyay-főcsatorna középső szakaszán, a Takta alsó szakaszán, a Zagyva alsó szakaszán,valamint a Hármas-Körös alsó szakaszán.
 
 Belvízi helyzet
 
A belvízzel borított terület nagysága 330 ezer ha (ebből 184 ezer ha a vetés, szántó).
 
9 környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság területén az ország 90 belvízvédelmi szakaszából 64 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség, ebből 11 szakaszon I. fokon, 45 szakaszon II. fokon és 8 szakaszon (Közép- és Dél-Alföldön) III. fokon védekeznek. Tegnap 145 db szivattyútelep és 36 db szállítható szivattyú 16,5 millió m3 belvizet emelt át a befogadókba, 1012 fő vett részt a védekezési munkálatokban. 91 db belvíztározóban 136 millió m3 belvizet tárolnak.
 
9 megye területén 31 vízgazdálkodási társulat folytat belvízvédelmi tevékenységet, 175 db szivattyútelepen és 64 db szivattyúálláson naponta 4,6 millió m3 vizet emelnek át a befogadókba. A vízitársulatok részéről összesen 399 fő vett részt a belvízvédekezésben.
 
188 település rendelt belvízvédelmi készültséget, ebből 11 település III. fokút.
  
A vörösiszap szennyezés helyzete
 
A csapadékmentes hideg idő miatt kicsi a lehetősége a kirakódott vörösiszap bemosódásának, ennek is tudható, hogy valamennyi vizsgált ponton, minden paraméter szempontjából, az elmúlt napokhoz hasonlóan megfelelő volt a vörösiszap-szennyezés által érintett vizek minősége.
 
A Torna patak devecseri mérőpontján a KDT-KTVF 24 órás mérése szerint a víz maximális pH értéke 8,26 volt, általában pedig a 7,6-8,0 közötti tartományban változott. Az elektromos vezetőképesség értékek sem jeleztek semmiféle jelentős eseményt. A Torna-patak mentén a vízügyi őrszolgálat figyelő, jelentő tevékenységet lát el.
 
A Marcalon a vizsgálati eredmények megfelelőek, a pH értékei 8,0 és 8,2 között voltak mindhárom mérési ponton.
 
A 64+680 km - 53+179 km szelvények között vörösiszap terv szerinti kotrása és szállítása folyamatos a kijelölt bobai lerakóhelyre.
A tegnapi nap folyamán összesen 42 teherautónyi kotort, visszagyűjtött vörösiszapot szállítottak Ajkára a VII. számú kazettára. Az összesen elszállított anyag (a padkakotrásból kikerült szennyezett iszap és növényzet) mennyisége 756 m3 volt. A geodéziai csoport folytatta az állapotfelmérést, valamint a mintavételi szakcsoport geotechnikai vizsgálatokat végzett.
 
A KÖDU-KÖVIZIG működési területén, III. fokú vízminőségi kárelhárítási készültség keretében műszaki beavatkozást végeznek. A Jancsár csatornából ismeretlen eredetű olaj szennyezés került a Gaja patakba. A városgondnokság kezelésében levő csapadékcsatornában szakcéggel végeztetik a kárelhárítást a vízügyi szakemberek felügyelete mellett, akik a Nádor csatorna és a Gaja patak torkolata alatti szakaszán SANOL hurkás mederelzárást alkalmaztak, és perlitet szórtak az olajos vízfelszínre.
  

Budapest, 2011. január 28.