2011.10.06. Megjelent az Integrált vízháztartási tájékoztató októberi száma - 2011.10.06. 10:47
Vízügyi honlap

 

 
1. Helyzetértékelés
 
 
 
 
Csapadék
 
2011 szeptemberében a rendelkezésre álló adatok szerint az ország területére lehullott csapadék mennyisége 0 mm (Füzesabony) és 56 mm (Iklódbördőce) [Zala m.] között alakult, az országos területi átlagérték 20 mm volt, ami 27 mm-rel (57 %-kal) kevesebb a viszonyítási időszak (1971-2000) szeptember havi átlagánál.
 
Szeptemberben az ország egész területén átlagosnál kevesebb csapadék hullott. Az átlaghoz viszonyított legnagyobb havi csapadékhiány (40-59 mm) az Északi-középhegységben, valamint a Dél-Dunántúl egyes körzeteiben jelentkezett.
 
Országos áttekintésben a szeptemberi átlaghoz viszonyított legnagyobb csapadékhiány (59  mm) Kékestető állomáson fordult elő.
 
A következő szövegközi ábrán a 2011. január-szeptember időszakra havi bontásban mutatjuk be a csapadékösszeg országos területi átlagértékének relatív eltérését a sokévi középértéktől.

 

A 2011. január-szeptember kilenchavi csapadékösszeg 197 mm (Agárd) és 558 mm (Szentgotthárd-Farkasfa) között alakult, az országos területi átlagérték 318 mm volt, amely az időszakos átlagnál 116 mm-rel (27 %-kal) alacsonyabb.

 

Országos áttekintésben az átlaghoz viszonyított legnagyobb kilenchavi csapadékhiány (250-310 mm) a Délnyugat-Dunántúlon, a legnagyobb csapadéktöbblet (50-109 mm) a Hajdúság egyes körzeteiben alakult ki.
 
Az átlaghoz viszonyított legnagyobb kilenchavi csapadékhiány (310 mm) Zalakomár, a legnagyobb csapadéktöbblet (109 mm) Balmazújváros állomáson fordult elő.
 

 

Léghőmérséklet
 
A szeptember havi középhőmérséklet 14,8 °C (Kékestető) és 20,5 °C (Kisköre) között alakult, az országos területi átlagérték 18,6 °C volt, ami 3,1°C-kal (!) magasabb az átlagnál.
Országos áttekintésben az átlaghoz viszonyított legnagyobb eltérés (4,4 °C) Kisköre állomáson fordult elő.

 

A havi középhőmérséklet az ország egész területén az átlagos szeptemberi érték felett alakult.
 
Az alábbi szövegközi ábrán a havi középhőmérséklet országos területi átlagértékeinek idei alakulását mutatjuk be.
 

 

Talajnedvesség
 
A talaj nedvességtartalmának mélységi rétegenkénti jellemzését - beleértve a területi különbségek bemutatását és rövid értékelését - az Országos Meteorológiai Szolgálat által meghatározott, %-ban megadott talajtelítettségi adatok alapján végeztük el.
 
Síkvidékeinken a talajok legfelső (0-20 cm-es) rétegének nedvességtartalma szeptember végén általában az egy hónappal korábbi állapothoz képest általában lényegesen nem változott. A 0-20 cm-es talajréteg nedvességtartalmát az Alföldön a 30-40% közötti, a Kisalföldön az 50-60% körüli telítettségi értékek jellemezték. Számottevő nedvességtartalom-növekedés a Duna-Tisza köze középső részén és a Mezőföld területén mutatkozott az augusztus végi állapothoz képest, itt a telítettségi értékek 50-60% között alakultak.
 
A 20-50 cm közötti talajréteg nedvességtartalma szeptember mindenütt számottevően csökkent síkvidékeinken. A hónap végén a telítettségi értékek 15-25% között voltak.
 
Az 50-100 cm-es talajréteg nedvességtartalmát szeptemberben ugyancsak a csökkenés jellemezte. A hónap végén a jellemző telítettségi értékek 25-35% között alakultak, ennél magasabb nedvességtartalom (35-45% közötti telítettségi értékek) a Tiszántúl északkeleti peremén fordult elő.
 
 
Talajvíz
 
Szeptemberben eltérő mértékben, de az ország síkvidéki területei csaknem egészén csökkent a talajvízszint. Az Alföld, a Mezőföld és a Dráva-menti síkság területén jellemzően 25-50 cm közötti, kisebb területrészeken - a Harangod-Hajdúság-Nagy-Sárrét-Körösmenti-sík területsávban - 25 cm-nél kisebb, a Bácskai-sík, az Alsó-Tisza-völgy, a Nagykunság, Dél-Nyírség területén azonban 50 cm-t meghaladó, a Kisalföldön pedig 10 cm-nél kisebb süllyedés mutatkozott. A Hajdúhát és a Hortobágy határvidékén, valamint a Dél-Hajdúság területén helyenként 20 cm-t meghaladó emelkedés alakult ki.
 
Az 1971-2000. közötti időszak szeptember havi átlagértékeihez viszonyítva továbbra is magasabban helyezkedett el a talajvíztükör a Tiszántúl területének jelentős részén, az Északi-középhegység előterének keleti felén, a Duna-Tisza köze keleti peremvidékén és a Mezőföldön. A Hajdúság, a Hortobágy, a Nyírség, a Nagy-Sárrét, a Szolnoki-ártér területén 200 cm-nél nagyobb eltérések is mutatkoztak.
 
A viszonyítási időszak átlagértékénél alacsonyabban helyezkedett el a talajvíztükör a Körös-Maros köze északkeleti részén, a Mátra előterében, a Duna-Tisza köze területének jelentős részén, a Mezőföld középső részének kisebb körzetében, a Dráva-menti síkság területének jelentős részén és a Kisalföld területén. A legnagyobb, 200-300 cm-t meghaladó eltérések továbbra is a Mátra előterében és a Duna-Tisza közén jelentkeztek.
 
Szeptemberben a síkvidékek területi átlagában az 1971-2000. közötti időszak szeptember havi átlagértékénél közel 10 cm-rel magasabban helyezkedett el a talajvíztükör.
 
 
Belvízi helyzetértékelés
 
Az alábbi belvízi helyzetértékeléssel kapcsolatban tájékoztatjuk a Tisztelt Felhasználót, hogy a KÖVÍZIG-ek forráshiányos működése miatt az értékeléshez felhasznált adatok túlnyomó része becsült, tájékoztató jellegű.

 

2011 szeptemberében országos összesítésben a belvízrendszerek közötti vízforgalom mennyisége 67,76 millió m3 volt, amely 31,42 millió m3-rel (32 %-kal) maradt el az előző havi mennyiségtől. A szeptember havi vízforgalom egy része a felszíni vízfolyásokból a belvízrendszereken átvezetett vízmennyiség volt.
 
A hónap folyamán két KÖVÍZIG területén fordult elő belvízelöntés. Országos összesítésben szeptemberben (maximális kiterjedésben a hónap első napján) a belvízelöntések területe 3100 ha volt.
 
A tározókban visszatartott víz mennyisége 2011 szeptemberében országos összesítésben az egy hónappal korábbi értékhez képest 12,58 millió m3-rel (14 %-kal) csökkent.
 
 
2. ELŐREJELZÉS
 
 
Időjárás-előrejelzés
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat 2011. szeptember 28-án kiadott hosszú távú meteorológiai előrejelzése szerint az október átlagosnál melegebb és átlagosan csapadékos, az november átlagosnál melegebb, átlagosnál kissé csapadékosabb, a december az átlagosnál melegebb és átlagosan csapadékos lesz.
 
A havi középhőmérséklet és a havi csapadékösszeg országos átlagértékei az alábbi előrejelzett értékközökben várhatók (zárójelben a sokévi átlagokat tüntettük föl):
 
Hónap
Havi középhőmérséklet °C
Havi csapadékösszeg (mm)
október
10,1 - 12,0 (10,3)
40 - 95 (47)
november
3,8 - 6,5 (4,2)
40 - 75 (53)
december
2,0 - 3,5 (0,6)
30 - 65 (44)
 
Az OMSZ 2011. október 5-én kiadott középtávú előrejelzése szerint a következő 10 napos időszakban - az első két nap kivételével - változékony, az időszakos átlaghoz képest kissé hűvösebb, őszi időjárásra lehet számítani. Szerdán és csütörtökön még folytatódik a hetek óta tartó száraz, meleg időjárás, amelynek pénteken egy északnyugat felől érkező markáns hidegfront vet véget. Pénteken sokfelé várható eső, területi átlagban a legtöbb csapadékra a Dunántúlon lehet számítani. Szombattól a csapadékhajlam csökken és az időszak végéig területi átlagban számottevő mennyiség (10 mm/nap) nem valószínű. A hidegfront mintegy 10-12 fokos lehűlést hoz, a hétvégén az időszakos átlagnál hűvösebb idő várható. A jövő hét elején átmeneti enyhülés valószínű, majd az időszak utolsó napjaiban újabb lehűlésre lehet számítani.
 
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2011. októberre előrejelzett értékei
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2011. szeptemberi és 2010. szeptemberi értékeiből számított arányszám országos átlaga 0,409. Ezek szerint 2011 szeptemberében sokkal szárazabb volt a vízháztartási helyzet, mint 2010 szeptemberében. Akkor súlyos belvízi helyzet is kialakult, most viszont a nyári aszály kitolódásáról beszélhetünk.

 

Az októberre előrejelzett GVM-értékek térképszerű feldolgozását a következő ábrán mutatjuk be. Ennek tanúsága szerint 2011 októberében az ország nagy részén, de különösen az ország középső és déli részéin szokatlanul száraz vízháztartási helyzet lesz. Ebben a térségben átlagosan csapadékos októberi időjárás esetén 0,3-0,4 közötti GVM értékek is előfordulhatnak. Csapadékszegény október esetén ez az igen száraz vízháztartási helyzet nagyobb területen válna uralkodóvá.

 

A GVM októberre előrejelzett értékei minden állomáson a sokévi átlag alattiak, néhány helyen (Siófok, Pécs, Szeged) megközelítik az eddig előfordult minimumot.
 
 
Belvíz- előrejelzés
 
A nagyon száraz idei augusztus és szeptember hónap miatt a talajrétegek telítettsége erősen lecsökkent a sekélyebb és a mélyebb rétegekben is, a talajvízszint egyes területeken az időszakos átlag alá csökkent, ezért októberben belvízi elöntések kialakulásának csekély a valószínűsége.