Megjelent az Integrált vízháztartási tájékoztató augusztusi száma - 2012.08.07. 10:12
Vízügyi honlap

 

 

1. Helyzetértékelés
 
 
 
Csapadék
 
2012 júliusában a rendelkezésre álló adatok szerint az ország területére lehullott csapadék mennyisége 18 mm (Tevel) [Tolna m.] és 234 mm (Sopron-Fertőrákos) között alakult, az országos területi átlagérték 62 mm volt, ami megegyezett a viszonyítási időszak (1971-2000) július havi átlagával.
 

 

Júliusban az Alföld túlnyomó részén, valamint a Dél-Dunántúlon az átlagosnál kevesebb csapadék hullott. Az átlaghoz viszonyított legnagyobb havi csapadékhiány (40-48 mm) a Tolnai- Hegyhát és a Belső-Somogy területén jelentkezett.
 
Az ország többi részén a júliusi átlagnál több csapadék hullott, az átlaghoz viszonyított legnagyobb csapadéktöbblet (100-166 mm) a Sopron térségében fordult elő.
 
Országos áttekintésben a júliusi átlaghoz viszonyított a legnagyobb csapadékhiány (48 mm) Tevel, a legnagyobb csapadéktöbblet (166 mm) Sopron-Fertőrákos állomáson fordult elő.
 
A következő szövegközi ábrán a 2012. évre vonatkozóan havi bontásban mutatjuk be a csapadékösszeg országos területi átlagértékének relatív eltérését a sokévi középértéktől.

 

A 2012. január-július héthavi csapadékösszeg 179 mm (Szentes) és 442 mm (Sopron-Fertőrákos) között alakult, az országos területi átlagérték 265 mm volt, amely az időszakos átlagnál 66 mm-rel (20 %-kal) alacsonyabb.

 

Országos áttekintésben az átlaghoz viszonyított legnagyobb héthavi csapadékhiány (150-187 mm) a Dunántúl délnyugati részén, a legnagyobb csapadéktöbblet (1-72  mm) a Hanságban és Sopron térségében alakult ki.
 
Az átlaghoz viszonyított legnagyobb héthavi csapadékhiány (187 mm) Nagykanizsa, a legnagyobb csapadéktöbblet (72 mm) Sopron-Fertőrákos állomáson fordult elő.
 

 

Léghőmérséklet
 
A július havi középhőmérséklet 17,7°C (Kékestető) és 24,8°C (Cegléd, Szolnok-Szandaszőlős) között alakult, az országos területi átlagérték 23,0 °C volt, ami 2,7°C-kal (!) magasabb az átlagnál.
 
A havi középhőmérséklet az ország egész területén meghaladta az átlagos júliusi értéket.

 

Országos áttekintésben a július havi átlaghoz viszonyított legnagyobb eltérés (3,8°C) Cegléd és Cigánd állomáson fordult elő.
 
Az alábbi szövegközi ábrán a havi középhőmérséklet országos területi átlagértékeinek idei alakulását szemléltetjük.

 

Talajnedvesség
 
A talaj nedvességtartalmának mélységi rétegenkénti jellemzését - beleértve a területi különbségek bemutatását és rövid értékelését - az Országos Meteorológiai Szolgálat által meghatározott, %-ban megadott talajtelítettségi adatok alapján végeztük el.
 
Síkvidékeinken a talajok legfelső (0-20 cm-es) rétegének nedvességtartalma július végén az egy hónappal korábbi állapothoz képest lényegesen magasabb volt. Általában az 50-90% közötti telítettségi értékek voltak a jellemzők.
 
A 20-50 cm közötti talajréteg nedvességtartalma júliusban az átlagosnál csapadékosabb síkvidéki területeken (az Északi-középhegység előtere, Kisalföld) az egy hónappal korábbi állapothoz képest emelkedett. Általában a 40-50% közötti, a Kisalföldön a 60-70% közötti telítettségi értékek voltak jellemzők (6. ábra). Síkvidékeink többi részén a nedvesség­tartalmat az egy hónappal korábbi értékeknél kissé alacsonyabb, 15-30% közötti telítettségi értékek jellemezték.
 
Síkvidékeinken az 50-100 cm-es talajréteg nedvesség-tartalmában júliusban mérsékelt csökkenés következett be. A hónap végén a jellemző telítettségi értékek 30-40% között alakultak.
 
 
Talajvíz
 
Júliusban - kisebb körzetek kivételével - Magyarország síkvidéki területei mindegyikén csökkent a talajvízszint. A csökkenés értéke a Kisalföld és az Alföld területének csaknem egészén a 0-25 cm közötti értéktartományba sorolható. Jelentős területet érintő nagyobb (25-50 cm) eltérés csak a Dráva-menti síkság területén, illetve az Alföld több kisebb körzetében mutatkozott.
 
Az 1971-2000. közötti időszak július havi átlagértékénél alacsonyabban helyezkedett el a talajvíztükör a Duna-Tisza köze és a Mezőföld területének csaknem egészén, az Északi-középhegység előterében, a Bodrogközben, a Nyírség északkeleti részén, a Tiszahát és a Szatmári-síkság területén, a Nagykunság északkeleti és keleti részén, a Körös-Maros köze területének északi részén, a Dráva-menti síkságon és a Kisalföld területén az Alsó-szigetköz kivételével. A legnagyobb, helyenként 200-300 cm-t meghaladó eltérések továbbra is a Duna-Tisza köze észak- és délnyugati részén, a déli országhatár mellett, a Mátra és a Bükk előterében, valamint a Körösök völgyében és a Nagykunság keleti peremterületén mutatkoztak. A Tiszántúl északkeleti peremterületén 100 cm-nél kisebb süllyedések alakultak ki.
 
A viszonyítási időszaknál magasabban helyezkedett el a talajvíztükör a Hajdúhát déli részén, a Hortobágy délkeleti peremterületén, a Bihari-sík, a Nagy-Sárrét és a Dévaványai-sík területén valamint a Hortobágy keleti felén, továbbá a Szolnoki-ártéren, a Jászság és a Hatvani-sík területén, Maros hordalékkúp jelentős részén, illetve a Kisalföldön az Alsó-Szigetközben.
 
A síkvidékek országos területi átlaga szerint a talajvíztükör 2012. július hónapban az 1971-2000. közötti időszak július havi átlagértékénél 45-50 cm-rel alacsonyabban helyezkedett el.

 

Belvízi helyzetértékelés
 
2012 júliusában országos összesítésben a belvízrendszerek közötti vízforgalom mennyisége 52,06 millió m3 volt, amely 22,88 millió m3-rel (31%-kal) maradt el az előző havi mennyiségtől. A július havi vízforgalom egy része a felszíni vízfolyásokból a belvízrendszereken átvezetett vízmennyiség volt.
 
A hónap folyamán belvízelöntés az ország területén nem fordult elő.
 
A tározókban visszatartott víz mennyisége 2012 júliusában országos összesítésben az egy hónappal korábbi értékhez képest 11,82 millió m3-rel (14%-kal).
 
 
2. ELŐREJELZÉS
Időjárás-előrejelzés
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat 2012. július 26-án kiadott hosszútávú meteorológiai előrejelzése szerint az augusztus az átlagosnál melegebb és szárazabb, a szeptember az átlagosnál melegebb és kissé szárazabb, az október átlagos hőmérsékletű és az átlagosnál kissé szárazabb lesz.
 
A havi középhőmérséklet és a havi csapadékösszeg országos átlagértékei az alábbi előrejelzett értékközökben várhatók (zárójelben a sokévi átlagokat tüntettük föl):
 
Hónap
Havi középhőmérséklet (°C)
Havi csapadékösszeg (mm)
augusztus
19,9 - 22,3 (20,0)
35 - 75 (61)
szeptember
14,8 - 17,3 (15,6)
30 - 65 (51)
október
9,0 - 11,5 (10,2)
20 - 60 (46)
 
Az OMSZ 2012. augusztus 6-án kiadott középtávú előrejelzése szerint a következő 10 napon mérsékelten változékony, nyári időjárás várható. Az előttünk álló héten a hőmérséklet fokozatosan csökken, szombaton a napi középhőmérséklet helyenként már kissé az évszakos átlag alatt várható. Vasárnaptól fokozatos melegedés kezdődik és az időszak végére sokfelé ismét 30°C feletti napi maximumhőmérsékletre lehet számítani. A 10 napos időszak folyamán az országban jelentős mennyiségű - területi átlagban 10 mm/nap értéket elérő - csapadék nem valószínű.
 
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2012. augusztusra előrejelzett értékei
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2012. júliusi és 2011. júliusi értékeiből számított arányszám országos átlaga 0,439. Ezek szerint az idei július a tavalyihoz képest különösen száraznak minősül.
 

Az augusztusra előrejelzett GVM-értékek térképszerű feldolgozását a következő oldali ábrán mutatjuk be. Ennek tanúsága szerint augusztusban országosan száraz vízháztartási helyzet várható. Csapadékszegény augusztusi időjárás esetén (A-változat) a GVM az ország nagy részén 0,4 alatti lesz. Átlagosan csapadékos augusztusi időjárás esetén is a Közép- és Alsó-

 

Tisza-vidék jelentős részén 0,3 körüli értékek is előfordulhatnak (a Szentesre előrejelzett érték a legalacsonyabb: 0,272).
 
A GVM augusztusra előrejelzett értékei az A-változatban jóval elmaradnak a sokévi augusztusi átlagtól, és több helyen megközelítik a korábbi években előfordult augusztusi minimumot, Mosonmagyaróváron, Siófok és Szolnok esetében kb. azonosak a korábbi minimummal.
 
A Gördülő Vízháztartási Mutató (GVM) 2012. augusztusra előrejelzett értékei

 

Aszály- előrejelzés
 
Az egész mezőgazdasági évre vonatkozó aszályindex (PAI) területi eloszlását két változatra (csapadékszegény, illetve átlagosan csapadékos további időjárás esetére) az alábbi ábra mutatja be. A tavaly őszi és az idei tavaszi aszály után bekövetkezett nyári aszály is országos kiterjedésűnek és nagyon súlyosnak tekinthető. Csapadékszegény augusztusi időjárás esetén a helyzet tovább súlyosbodhat. Az aszályindex (PAI) előrejelzett értékei az Alföld középső és déli részein, így Ásotthalmon, Izsákon, Karcagon, Kecskeméten, Kiskunfélegyházán, Kiskunhalason, Kisteleken, Szarvason, Szegeden Szentesen, Szolnokon és Tiszakécskén meghaladják a rendkívül súlyos aszályt jelző 12,0 oC/100 mm értéket, sőt Szarvason és Szentesen a 15,0 oC/100 mm értéket is!
 
A PAI 68 állomás adatából számított, előrejelzett országos átlag 8,75 oC/100 mm amely, ha bekövetkezik, az eddig előfordult legaszályosabb évek közé sorolná az idei esztendőt.