BELVÍZI TÁJÉKOZTATÓ 02.11. - 2015.02.11. 11:25
Vízügyi honlap

Tíz vízügyi igazgatóság területén összesen 43 belvízvédelmi szakaszon van elrendelt készültség. 13 szakaszon I. fok, 29 szakaszon II. fok és 1 szakaszon III. fok van érvényben.

A belvízzel elöntött terület ma reggel összesített nagysága 123 200 ha, ebből vetés és szántó közel 65 200 ha. 195 db szivattyútelep üzemel, a napi átemelt vízmennyiség 7,979 millió m3, a védekezésben 781 fő vesz részt.

A vízügyi igazgatóságok gát- és csatornaőrei a vízkormányzó műtárgyakat folyamatosan ellenőrzik, és szükség szerint szabályozzák, illetve a csatornákon lévő uszadékok kézi eltávolítását, az elöntött területek felmérését végzik. A szivattyútelepi gépészek a szivattyútelepek folyamatos üzemét biztosítják.

Legnagyobb elöntések országosan továbbra is Csongrád, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megyében vannak. A meteorológiai prognózis szerint a jövő hét elejéig száraz lesz az idő. A léghőmérséklet fokozatosan emelkedik, vasárnaptól a napi maximum az alacsonyabb, déli területeken a 10 °C-ot is megközelítheti. Az éjszakai órákban azonban mindenhol megmaradnak a fagyok.

Tovább javult a belvízhelyzet a Közép-Tisza vidékén. Ebben a védekezési időszakban a hónap elején regisztrált maximális elöntéshez képest mára 5550 hektárral csökkent a víz borította terület nagysága. Kisköre után tegnap este megszűnt a készültség a tiszakécskei, illetve elsőfokúra csökkent a jászkíséri belvízvédelmi szakaszon. A szegedi Vízügyi Igazgatóság változatlanul másodfokú védekezést folytat öt (cibakházi, ceglédi, mezőtúri, kisújszállási, jászberényi), elsőfokút pedig három (karcagi, kunhegyesi és jászkíséri) védelmi szakaszon.  

Az igazgatóság területén összesen 25 850 hektárt borít belvíz (ennek kétharmada vetés és szántó) ebből 22 750 hektárt Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A szolnoki Vízügyi Igazgatóság szakemberei jelenleg 33 stabil szivattyútelepet üzemeltetnek, amelyek együttesen az elmúlt 24 óra alatt 800 ezer köbméter vizet emeltek át a befogadókba. Ezek mellett 9 szállítható szivattyú is működik, amelyekkel napi 250 ezer köbméter víztől mentesítik a határt.

A szegedi Vízügyi Igazgatóság mind a 8 belvízvédelmi szakaszán működnek szivattyútelepek. Az igazgatóság szivattyútelepei közül jelenleg 71 üzemel: 34 szivattyútelep II. fokú (24 órás üzem), 37 szivattyútelep I. fokú készültség mellett. A szivattyúzások az igazgatóság teljes működési területét (Csongrád megye teljes területe, Békés és Bács-Kiskun megye egy-egy része, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye Öcsöd és Kunszentmárton térsége) mentesítik a megnövekedett vízmennyiségtől. Az elmúlt napon a szivattyúk mintegy 2,2 millió m3 vizet emeltek át a befogadókba.

Az igazgatóság területén a belvízi elöntés nagysága 47.750 ha, ebből 26.900 ha a vetés-szántó. A legnagyobb elöntött terület Csongrád megyét érinti, ahol 37.400 ha van víz alatt.

Az elöntések nagysága a talaj telítettsége miatt - a szivattyúzások ellenére is - várhatóan csak lassan fog csökkenni, mivel a téli időszakban sem a párolgás, sem a növényzet nem segíti a belvizes helyzet javulását. Jelenleg az igazgatóság összesen 319 fővel végzi a belvíz védekezési feladatokat.

A gyulai vízügyi igazgatóságon az elöntött terület nagysága jelenleg 14 045 ha, melyből 4705 ha vetés és 4510 ha szántó terület. Az elmúlt napon 108 fő vett részt a belvízvédekezésben, melyből 94 fő nappal, 14 fő éjszaka teljesített szolgálatot. Az őrjárások területén az őrszolgálat nyomon követi az elöntött területek nagyságát, kezeli a vízkormányzó műtárgyakat, olvassa a vízmércéket, gondoskodik a vízfolyás gátló akadályok eltávolításáról. Az igazgatóság mind a 10 belvízvédelmi szakaszán készültség van érvényben.

 

Országos Vízügyi Főigazgatóság, 2015. február 11.